PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Úterý 16.07.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Odborníci cestovního ruchu jednali v Litomyšli

Na začátku října proběhl ve Smetanově domě Workshop CR - setkání odborníků v oblasti cestovního ruchu, pořádaný Ústavem územního plánování v Brně, agenturou IFHP (Mezinárodní agentura pro bydlení a plánování) ve spolupráci s městem Litomyšl. Účastníky byli zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, České centrály cestovního ruchu, zahraniční odborníci z Rakouska a Holandska, zaměstnanci Městského úřadu Litomyšl a informační centra.
Cílem workshopu bylo nastínit marketingovou strategii cestovního ruchu v Litomyšli a analyzovat slabé a silné stránky současného stavu turismu ve městě. Účastníci workshopu konstatovali, že Litomyšl má velký potenciál růstu pro rozvoj turismu díky kultuře, historii, dobrým sportovním podmínkám a díky okolní přírodě. Shodli se, že pro rozvoj města doporučují využívat kongresovou turistiku v době mimo hlavní sezónu, více spolupracovat s incomingovými cestovními kancelářemi a vypracovat konkrétní nabídku pro specifické turisty.
Účastníci neupozornili na žádné nedostatky v cestovním ruchu, ale poukázali na ty, kterými se již místní odborníci zabývají a dle možností je řeší. Jedná se například o chybějící městský informační systém (instalace je však připravena na 2001) a kvalitní knižní průvodce Litomyšlí ( vydání se také připravuje - ve třech jazykových mutacích). Velkým problémem stále zůstává nedostatek ubytování, především luxusnější kategorie, i když stávající ubytovací a stravovací zařízení se stále zlepšují a dle možností přizpůsobují nárokům turistů. Další brzdou v rozvoji cestovního ruchu v Litomyšli je špatná dostupnost, díky nedostatku rychlostních a dálničních komunikací, především s Prahou a zahraničím.
Velký úspěch měla přednáška profesora Walthera Czerneho z Vídně, který poukázal na příznivé podmínky pro cestovní ruch, jak dobré by bylo plně využívat zámecký pivovar a opět jej zprovoznit. Konstatoval, jak nutné je uvědomit si, že krásných měst jako je Litomyšl se nachází po celé Evropě mnoho a nestačí jen razit myšlenku "Máme hezké město, přijeďte", ale snažit se přilákat turisty zajímavým nápadem a motivovat je k delšímu pobytu. Kladně hodnotil fungující informační centra jako veřejně soukromé instituce s podporou městského úřadu na základě komisionářské smlouvy. K tomuto modelu spolupráce soukromého sektoru s veřejným se v sousedním Rakousku v současné době velmi přiklánějí.
I přes konstatované nedostatky všichni zúčastnění workshopu věří, že turismus může celému regionu přinést mnoho pozitivního - od nových pracovních míst, přes opravené památky ve městě po rozvoj možností, jak trávit volný čas.

Blanka Brýdlová, Informační centrum Litomyšl

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.11.2000
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA